Wydanie styczniowe. Po raz kolejny publikujemy gazetę „MY” dla mieszkańców naszego osiedla. wersja pdf:

My nr 277 małe (1)Pobierz

W imieniu Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych przekazujemy Szanownemu państwu prośbę  dotyczącą  szerokiej kampanii na temat rodzicielstwa zastępczego ! W trudnej sytuacji znajduje się 83 dzieci oczekujących na przyjęcie do systemu pieczy zastępczej, przy jednoczesnym braku miejsc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i deficycie rodzin zastępczych –  RO AZK

      Szukamy rodziców zastępczych.

Nawet najlepiej urządzona placówka opiekuńczo-wychowawcza nie zastąpi osoby, która może dać ciepło, uwagę i czas dziecku. Miasto rozpoczęło największą od lat kampanię społeczną dotyczącą pieczy zastępczej. Jej celem jest zwiększenie zainteresowania rodzicielstwem zastępczym.
W 12 poznańskich domach dziecka w Poznaniu każdego roku przebywa około 220 dzieci. –Mamy coraz więcej dzieci, które wymagają wsparcia. Każdego, kto czuje się na siłach, ma dość empatii, a przede wszystkim miłości dla dzieci, zapraszamy do Centrum Wspierania Rodzin na ulicy Swobody. My dajemy całe wsparcie – z tym finansowym i pedegogiczno-psychologicznym włącznie – mówi wiceprezydent Poznania, Jędrzej Solarski.Rodzicem zastępczym może zostać małżeństwo lub osoby, które nie są w formalnym związku, także singiel, singielka, seniorka lub senior. Nie ma znaczenia wiek, a ważna jest motywacja. Przede wszystkim taka osoba musi kochać dzieci. Kandydat lub kandydatka na rodzica zastępczego ma obowiązek ukończenia szkolenia, a w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej, co najmniej jedna osoba tworząca ją musi posiadać stałe źródło dochodu pozwalające na samodzielne utrzymanie. Tylko w przypadku chęci zastania rodzicem zastępczym zawodowym, to opieka nad dziećmi staje się formalną praca za którą rodzic otrzymuje pensję. Okres przygotowawczy do przyjęcia dziecka trwa do 3 miesięcy. To spotkania, warsztaty i szkolenia, które pozwolą rodzicom na pełne przygotowanie się do nowej roli wobec dzieci. Rodzic zastępczy również na dalszym etapie, gdy dziecko zamieszka już w jego domu, może liczyć na wsparcie, konsultacje i specjalistyczną pomoc.
Wiele osób nie rozróżnia rodzin adopcyjnych od rodzin zastępczych. Rodzicem zastępczym można zostać na pewien czas w życiu dziecka lub dzieci. Do systemu pieczy zastępczej trafiają bardzo malutkie dzieci, które nie mają nawet roku, a już doznały krzywdy ze strony rodziców. Są też te starsze, które wiele rozumieją z tego, co doświadczyły w swoich złych domach. Im szczególnie trzeba pokazać, czym jest miłość, dobro, szacunek i uwaga, by w przyszłości nie powielały nieszczęśliwego losu. Dzieci doświadczone krzywdą ze strony najbliższych, które trafiają do poznańskich placówek opieki marzą o tym, by ktoś je chciał otoczyć czułą opieką i je pokochał. W ich sytuacji prawnej najlepszym rozwiązaniem prowadzącym do szczęścia i lepszej ich przyszłości jest rodzina zastępcza.
W Poznaniu działa obecnie 381 rodzin zastępczych w których wychowuje się łącznie 530 dzieci. Miasto zachęca kolejne osoby zainteresowane zostaniem rodzicem zastępczym do odwiedzenia strony internetowej: www.poznan.pl/zastepczyrodzic, gdzie szczegółowo przedstawiono wszystkie aspekty łączące się z przyjęciem dzieci do swojego domu, włącznie z finansowym wsparciem udzielanym przez Miasto. Pod specjalnie uruchomionym telefonem – 61 648 60 49 dyżurują specjaliści gotowi odpowiedzieć na wszystkie zapytania dotyczące pieczy zastępczej.

Zależy nam szczególnie na skierowaniu uwagi mieszkanek i mieszkańców na treści zgromadzone na stronie internetowej www.poznan.pl/zastepczyrodzic oraz pod specjalnym numerem telefonu 61 648 60 49

Szanowni mieszkańcy Osiedla AZK!

Gorąco zapraszamy do głosowania na poniższe projekty w Budżecie Obywatelskim . – RO AZK

OD-8 Trener osiedlowy, trener senioralny.

ZB-7 Zielone Fyrtle 2024

OM-3 Kultura na fyrtlach

RD-XII.1 Szpakowe boiska

lub

RD-XII.2 Sportowy fyrtel

RM-XII.3 Piłka nożna dla mieszkańców rejonu XII.

Głosujemy w formie elektronicznej za pomocą serwisu PBO24 do dnia 23.10.2023 do godz 12.00

Szanowni mieszkańcy osiedla AZK!

2 października 2023 roku. zgodnie z rozkładem jazdy o godz 5.29, rozpoczęła swoją misję dla dobra mieszkańców Zielińca nowa linia mini busowa ZTM nr 416. Linia nr 416 na trasie ul. Mogileńska – Gruszczyn – Mogileńska to dawno oczekiwane połączenie komunikacyjne mieszkańców Zielińca z Centrum miasta. Życzymy wszystkim pasażerom miłej podróży – RO AZK

Nadchodzące wydarzenie – 19 sierpnia godz 17.00 Park Stablewskich

Don Pablo Barroso i Don Bartollini Capri wraz ze swoimi partnerkami zabiorą widzów w niesamowitą podróż pociągiem pełnym hitów, do świata największych włoskich przebojów królujących niegdyś na festiwalach w San Remo czy Weneckim Karnival.

Usłyszymy między innymi niezapomniane: Azzurro, Felicita, L’Italiano, Tu vuo fa l’Americano, Mamma Maria, Sereno’e, Ce Sara, Acapulco, Come Prima, Sara perche ti amo, Tornero, Piu bella cosa, O Sole mio, Nie płacz kiedy odjadę, Ti Amo, czy Volare.

Na scenie, oprócz wokalistów i wokalistek, zobaczymy tancerki słynącego z wielkich hitów Teatru Variete Muza, a całości dopełni brzmienie zespołu na żywo! Oprawę muzyczną przygotował słynny dyrygent i kompozytor Jarosław Barów, twórca takich hitów jak Tribute to Abba czy Anna&Anna.

Ze względu na prognozowane ulewy w dniu jutrzejszym , Pokaz „Espacio Flamenco” zaplanowany na dzień jutrzejszy czyli 28.07 2023 o godz. 18.00 w Parku Stablewskich w Antoninku zostaje przeniesiony na inny termin. . O nowej dacie wydarzenia Estrada Poznańska poinformuje Radę Osiedla oraz mieszkańców jak i na stronie „Lato z Estradą” –   RO AZK  

Szanowni mieszkańcy osiedla AZK !

Złotniki 04.07.2023.

Raada Osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole

Dotyczy ścieżki wzdłuż Stawu Browarnego

Szanowni Państwo.

Miałam dzisiaj przyjemność rozmawiać z Przewodniczącym Rady Osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole-panem Mieczysławem Wachowiakiem w temacie zamknięcia przejścia przez ścieżkę wzdłuż Stawu Browarnego. W trakcie tej rozmowy przedstawiłam szczegółowo sytuację i na prośbę przewodniczącego, pozwalam sobie na piśmie przedstawić wszystkim zainteresowanym to, o czym rozmawialiśmy.

Po pierwsze, chciałabym zapewnić, że naprawdę rozumiemy i doceniamy fakt, że prowadzimy inwestycje w wyjątkowym otoczeniu i że kreujemy przestrzeń na wiele lat. Wprawdzie ścieżka znajduje się na terenie prywatnym należącym go grupy kapitałowej Nickiel Development, ale nie wyobrażamy sobie, żeby ograniczać mieszkańcom Poznania możliwości korzystania z uroków Doliny Cybiny. Wprost przeciwnie, projekt, który opracowaliśmy ma wzbogacić doświadczenie spędzenia czasu w pobliżu Stawu Browarnego.

Niewątpliwie status ścieżki wymaga uregulowania zarówno faktycznego (zapewnienia faktycznej dostępności) jak i prawnego (uzyskania przez organ administracji publicznej tytułu do nieruchomości). Działania w tym kierunku są prowadzone od ponad roku.

W kwestii faktycznej dostępności – w projekcie budowlanym zatwierdzonym przez UMP przewidzieliśmy, że ścieżka pozostanie otwarta, nieogrodzona i tym samym ogólnodostępna. Okresowo na czas prac budowlanych jesteśmy zobowiązani ze względów bezpieczeństwa zamknąć ścieżkę. Mając na względzie popularność ścieżki kierownik projektu wczoraj popołudniu otworzył po zakończeniu prac i postara się umożliwić przejście każdego dnia po zakończeniu prac. Planowane prace mają potrwać maksymalnie dwa tygodnie, możliwe , ze zakończą się wcześniej.

W kwestii regulacji stanu prawnego nieruchomości – ponad rok temu zainicjowaliśmy uzgodnienia i prowadzimy je z WGN, ZDM oraz Wodami Polskimi w zakresie wydzielenia i zbycia działki , na której znajduje się przedmiotowa ścieżka. Sprawa jest wielowątkowa: wymaga rozstrzygnięcia, który organ jest właściwy do nabycia której części działki::na naszym terenie znajduje się zarówno staw, część pasa drogowego jak i rzeczona działka. Na ukończeniu jest inwentaryzacja terenu tak, aby dokonać i porozumieć się co do trybu i warunków przekazania tytułu do nieruchomości. Miasto Poznań jest zainteresowane w uregulowaniu tej kwestii i dokłada starań na każdym kroku.

Myślę, że nie dobrze się stało, że zaskoczyliśmy korzystających z terenów rekreacyjnych Doliny Cybiny zamknięciem ścieżki. Wyciągamy z tego lekcję i zadbamy o kontakty z Radą Osiedla na przyszłość.

Liczę , że informacje podane powyżej uspokoją zainteresowanych co do przyszłości przejścia wzdłuż Stawu Browarnego.

Pozdrawiam

Dagmara Nickiel

Prezes Zarządu.

  Rada Osiedla AZK zaprasza emerytów i rencistów Zielińcana jednodniowy wyjazd pielgrzymkowy do Sanktuarium :   „Matki Bożej Licheńskiej – Bolesnej Królowej  Polski ” w Licheniu.

Wyjazd organizowany jest w dniu 08 LIPCA 2023 roku.

Zapisy na wyjazd przyjmowane będą u Pana Romana Mikołajewicza radnego z Zielińca tel. 504 331 391

Zbiórka uczestników w dniu wyjazdu o gadz.7.40, wyjazd sprzed kościoła w Antoninku o godzinie 8.00.

W ramach wyjazdu zapewniamy zwiedzanie i mszę św. w Sanktuarium.

Około godz. 13,30 obiad w Domu Pielgrzyma „Betlejem”.

Powrót około godziny 17.30

Wyjazd jest całkowicie bezpłatny, koszty wyjazdu pokrywa Rada Osiedla.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Rada Osiedla AZK zaprasza seniorów Antoninkana jednodniowy wyjazd pielgrzymkowy do Sanktuarium :   „Matki Bożej Licheńskiej – Bolesnej Królowej  Polski ” w Licheniu.

Wyjazd organizowany jest w dniu 08 lipca 2023 roku.

Zapisy na wyjazd przyjmowane będą w zakrystii kościoła w Antoninku    po mszach św. w sobotę i niedzielę 24, 25 czerwca br.

 Wyjazd sprzed kościoła w Antoninku o godzinie 8.00 (po sobotniej mszy św.  ” O Matce Bożej” która rozpoczyna się o godz. 7,30) .

W ramach wyjazdu zapewniamy zwiedzanie i mszę św. w Sanktuarium.

Około godz. 13,30 obiad w Domu Pielgrzyma „Betlejem”.

Powrót około godziny  17,15 .

Wyjazd jest całkowicie bezpłatny, koszty wyjazdu pokrywa w całości  Rada Osiedla AZK.

Decyduje kolejność zgłoszeń.