Kim są Niewidzialni Niewidomi?

Rada Osiedla wspiera inicjatywy młodzieży. Jeną z nich prezentujemy poniżej.

niewniew                                                                                                                           

Kim są Niewidzialni Niewidomi?

                Jest to grupa przyjaciół z II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej. Ci młodzi ludzie chcą pozytywnie wpłynąć na swoje otoczenie, dokonać zmian i działać w szczytnym celu. Jednym z obszarów ich działań jest właśnie Antoninek-Zieliniec-Kobylepole. Uczniowie biorą udział w olimpiadzie ZWOLNIENI Z TEORII, bazującej na umożliwieniu młodym ludziom realizacji projektów społecznych i wydarzeń lokalnych. Za pomocą konkursowej platformy internetowej, organizują swoją pracę, budżet i terminarz – to za jej pośrednictwem załatwiają wszystkie formalności.

            Jednak ZWOLNIENII Z TEORII, to przede wszystkim praktyka. Bohaterowie naszego artykułu realizują kampanię społeczną, zatem spędzają dużo czasu na pracy z innymi ludźmi. Ich zespół od razu wiedział, w jakim kierunku chce działać i co będzie stanowiło ich cel. Postanowili uświadamiać ludzi, z jakimi problemami borykają się na co dzień osoby niewidome i słabo widzące. Robią to pod nazwą NIEWIDZIALNI NIEWIDOMI.

Co robią Niewidzialni Niewidomi?

            Nazwa jednoznacznie wskazuje na zakres ich działań. Ekipa Niewidzialnych Niewidomych porusza kwestie dotyczące niepełnosprawności wzroku i bycia osobą niepełnosprawną w ogóle. Według nich jest to szeroko zakrojony i ważny problem, o którym mało się mówi. Często wypieramy go ze swojej świadomości, dzieląc w głowie ludzi na „zdrowych” i „chorych”. Społeczeństwo nie patrzy bowiem na niepełnosprawnych przez pryzmat tego, jakimi są ludźmi – patrzy na nich przez pryzmat współczucia. Jednocześnie nie zwraca uwagi na ich potrzeby, chęć integracji i nie wychodzi do nich z propozycją pomocy. Poprzez projekt, Niewidzialni Niewidomi chcą pokazać swoim beneficjentom rzeczywistość z innej perspektywy i otworzyć ich na nowe rozwiązania. Ich celem jest sprawienie, by NIEWIDZIALNE PROBLEMY stały się widzialne. Skupili się na niewidomych i słabo widzących, jako że mają z tym środowiskiem bliski kontakt. Głównym środkiem przekazu, jakim posługują się w swojej kampanii, są warsztaty organizowane w różnych placówkach i spotkania (m. in. w Gimnazjum nr 22 im. Dezyderego Chłapowskiego). Działają zarówno w Poznaniu, jak i w jego okolicach – na celownik obrali sobie m. in Pniewy, Szamotuły i Swarzędz.

            Poza warsztatami, Niewidzialni Niewidomi skupiają się na wolontariacie i wdrążaniu się w środowisko, o którym opowiadają. Zdobywają partnerów i patronaty (Polski Związek Niewidomych), są w kontakcie z innymi organizacjami (m. in. Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomych), uczestniczą w wydarzeniach integracyjnych i organizują własne akcje. Na początku przygotowali akcję „Napisz List Widzialny Inaczej”, polegający na pisaniu listów alfabetem braille’a z krótką sentencją pokroju „miłego dnia” albo „uśmiechnij się”. Zostały one wysłane niewidomym i słabo widzącym wychowankom Ośrodka w Owińskach.

Jak pomóc Niewidzialnym Niewidomym?

                Członkowie projektu działają prężnie i radzą sobie świetnie – jednak zawsze można ich jakoś wesprzeć. Każda możliwość współpracy, wypożyczenia sprzętu na warsztaty, czy nawet zwykła darowizna w postaci papieru braillowskiego, jest przez nich ciepło przyjmowana. Z swoimi partnerami i sympatykami utrzymują bardzo dobre relacje. Jednocześnie są otwarci na wszelką pomoc w uzyskiwaniu rozgłosu. Już w paru miejscach się pojawili (m. in. Głos Wielkopolski, Radio Poznań, WTK), trudno ich nie zauważyć, jednak chcą sięgać coraz dalej! Wsparciem dla Niewidzialnych Niewidomych jest nawet proste udostępnienie fanpejdża na swoim facebooku. Zatem, Czytelniku, jeśli spodobała Ci się ich inicjatywa, chcesz ją wesprzeć albo masz do uczniów jakieś pytania:

Kontakt z Niewidzialnymi Niewidomymi:

FANPEJDŻ: https://www.facebook.com/niewidzialniniewidomi/?fref=ts

E-MAIL: niewidzialni.niewidomi@gmail.com

INSTAGRAM: http://www.instagram.com/niewidzialni_niewidomi/