Zieliniec

Aktualizacja: Marcin Kniat 30.06.2024

Zieliniec, położony jest w enklawie leśnej, na północ od Antoninka i rozciąga się aż do samego Jeziora Swarzędzkiego. Niegdyś należał do Swarzędza (Nowa Wieś), od 1957 przyłączone do Poznania.

Osiedle zostało zasiedlone w latach 30. XX wieku przez pierwszych mieszkańców, a działki wydzielono po zakupie ziemi od właścicieli ziemskich takich jak pan Kościński i Majewicz. Teren osiedla od ul. Smołdzinowskiej – przy figurze Matki Bożej Pięknej Miłości, ufundowanej przez mieszkańców Zielińca za ocalenie z pożogi wojennej , dalej ulica Rugijska pod lasem sosnowym, ulice Sarnia, Strzałkowska, Grodnicka i Darniowa. Nowa część powstała w latach 70. XX wieku.

Zieliniec zabudowany jest w większości domami jednorodzinnymi z ogrodami. Największe budowle to młyn wodny nad Cybiną przy końcu jeziora (ul. Sarnia), kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej (ul. Arkońska/Warpińska), oraz willa miejska przy ul. Świętowidzkiej przy torach kolejowych.

Nie ma tutaj dużych sklepów ani zakładów , jedynie Fabryka Volkswagen Poznań, przy ul. Warszawskiej/Smołdzinowskiej , na terenie gdzie niegdyś była fabryka Tarpanów, przyczepek FUNO, oraz Zakład Odlewniczy BREKERA.

Liczba mieszkańców szacowana jest na ok. 1000 osób. Przez osiedle przebiega linia kolejowa Śląsk-Porty na Kiekrz. Komunikacja miejska to autobus linii 166 do Ronda Rataje, oraz autobus swarzędzki od Ronda Śródka do Centrum Swarzędza. Drogi utwardzone częściowo, zostało jeszcze dużo do zagospodarowania.

Zieliniec jest takim specyficznym osiedlem ekologicznym, gdzie jest dużo zieleni, lasy sosnowe i brzozowe, teren lekko górzysty, pofałdowany prze morenę czołową, rzeczka Zielinka, drogi rowerowe, spacerowe, dostęp do Jeziora Swarzędzkiego, raczej dziki stan, ale bardzo naturalny, o zdrowym czystym powietrzu. Cisza i spokój charakteryzują to miejsce.

Autor: Roman Mikołajewicz


MENU