„AZK – osiedle sportem tętniące”

„Nasz sportowy fyrtel”, to projekt służący propagowaniu aktywności mieszkańców naszych „małych Ojczyzn” ! Ponieważ należy pamiętać, że zdrowie to nie tylko unikanie chorób, ale przede wszystkim stan dobrego samopoczucia psychicznego, fizycznego i społecznego w każdym wieku. Właśnie tylko  utrzymanie takiego stanu pozwala w pełni cieszyć się wszystkimi aspektami naszego życia.

Właśnie w tym celu powstał  projekt, który poprzez dofinansowanie z „Budżetu Obywatelskiego 2023”, dał możliwość  uruchomienia na naszym osiedlu kilku bardzo ciekawych inicjatyw służących naszym mieszkańcom.

Uwzględniając wiek, stan zdrowia i towarzyszące choroby, nadrzędnym zadaniem aktywności ruchowej jest utrzymanie sprawności psychoruchowej na poziomie najwyższym z możliwych dla konkretnej osoby. Z myślą, o tych właśnie walorach został  zainicjowany w Szkole tańca „Diament” projekt pod nazwą „Zdrowy kręgosłup”. Trzy grupy senioralne z naszego osiedla AZK pod nadzorem terapeutów z AWF mogą uprawiać gimnastykę ukierunkowaną na poprawę sprawności ruchowej.

Jedną z głównych zasad w treningu zdrowotnym jest zasada wszechstronności, według której należy dobierać takie ćwiczenia i formy aktywności fizycznej, które będą wszechstronnie oddziaływały na nasz organizm. Dlatego też  wśród wielu projektów w których , mieszkańcy naszego osiedla   biorą czynny udział  są grupy preferujące  nordic walking czy treningi na letniej siłowni w naszym osiedlowym parku, zajęcia taneczne w Szkole tańca „Diament”, czy wreszcie cykliczne zajęcia odbywające się na Poznańskich termach, mające w swym programie naukę pływania zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, a dla miłośników wodnych harców istnieją grupy pod nazwą Aqua Aerobic .  Rozpoczęły się również warsztaty wioślarskie na jeziorze Malta.

Sport rekreacyjny w nowoczesnym społeczeństwie pełni również funkcję integracji społecznej, dlatego bardzo cieszy  duża aktywność i zadowolenie mieszkańców z możliwości korzystania z tego rodzaju projektów. Rada Osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole będzie starała się rozszerzać wszelkie projekty umożliwiające integrację mieszkańców naszego osiedla AZK. Już trwają rozmowy nad planem corocznych letnich imprez dla mieszkańców osiedla pod nazwą „Lato w AZK”. – Stanisław Schupke RO AZK