Wszystko co dobre, szybko się kończy

W związku z zaostrzonymi przepisami sanitarnymi spowodowanymi pandemią COVID jakie zaczęły obowiązywać już w 2020 roku, Rado Osiedla AZK zmieniła sposób działań związanych z osiedlową kulturą. Zmuszeni byliśmy do rezygnacji z wyjazdów dzieci w ramach ich letniego wypoczynku, oraz spotkań przy świątecznej kawie jak i letnich wyjazdów integracyjnych naszych seniorów. Zaproponowaliśmy inną formę spędzenia wolnego czasu. Wspólnie z Estradą Poznańską, Agencją Artystyczną L,arte, Pogotowiem Społecznym oraz z Placówkami Oświatowymi z naszego osiedla postanowiliśmy zorganizować cykl letnich wydarzeń zatytułowanych „LATO z AZK”. Główną areną działań stał się Park w Antoninku im. Rodziny Stablewskich. Byliśmy też na Polanie Mycielskich w Kobylepolu, oraz na polanie za Browarną Przystanią. Z roku na rok zainteresowanie mieszkańców wzrastało a ten rok był pod względem frekwencji wyjątkowy. Mieszkańcom przypadły do gustu cykliczne, weekendowe wydarzenia ,których w tym roku było 12. Dla najmłodszych projekt zawierał 9 spektakli teatralnych i warsztatów tematycznych, natomiast dla ich rodziców koncert o tematyce norweskiej w wykonaniu grupy „Paula Wolski & Miód”.

Nasi seniorzy z osiedla zostali zaproszeni na dwa koncerty dedykowane specjalnie do ich grupy wiekowej z przebojami przypominającymi ich młodość.

13 sierpnia na Polanie Mycielskich mieliśmy koncert „ALEfestiwALE”, na którym znani artyści z Wielkopolski i nie tylko, zaprezentowali wszystkim najpopularniejsze szlagiery Festiwali w Opolu i Sopocie. Zabawa była przednia; tańce i śpiewy wprowadzały wszystkich we wspaniałą atmosferę a serwowane bez przerwy słodycze i kawa dopełniały całości.

Drugim dedykowanym dla seniorów wydarzeniem był koncert „ABBA SHOW – POLSKA ABBA” . Zainteresowanie przeszło oczekiwania wszystkich organizatorów, wspaniała wspólna zabawa, tańce i rozlegające się po całym Antoninku śpiewy sprawiały, że do parku napływały tłumy uczestników, nie tylko w senioralnym wieku. Wszyscy, bez wyjątku, zostali obczęstowani słodkościami przy konsumpcji których wypito kilkaset darmowych kaw. Koncert ten wieńczył osiedlowy projekt „ LATA z AZK”.

Udało się nam tegoroczne LATO; rekordowa frekwencja – były wydarzenia, gdzie liczba uczestników przekraczała 250 osób i pomimo chwilami różnej pogody, uczestników nie brakowało.

Serce rośnie, gdy jest takie zainteresowanie mieszkańców. Widzimy, że nasze organizacyjne wysiłki nie idą na marne; że proponowana forma wspólnie spędzonego czas jest akceptowana.

Nie wiedzieliśmy na przełomie stycznia i lutego, jak będzie przebiegała pandemia. W tym okresie musimy jako Rada Osiedla wybrać formę i wspólnie napisać projekty do Miasta celem zorganizowania wszystkich wydarzeń. W nich musimy przewidzieć kiedy, kto i za ile. Zaryzykowaliśmy, zorganizowaliśmy czerwcowy, Osiedlowy Festyn, który pod względem oczekiwań mieszkańców jak i zainteresowania był strzałem w dziesiątkę.

Projekt” Lata z Estradą”, obejmujący całe miasto Poznań a w który wpisuje się nasze LATO z AZK, od szeregu lat charakteryzuje się tym, że Osiedle Antoninek-Zieliniec –Kobylepole ma zawsze najwięcej wydarzeń i największą widownię, za co wszystkim mieszkańcom serdecznie dziękujemy. Dziękujemy też wszystkim współorganizatorom „LATA z AZK”. Nie wiemy jaka będzie sytuacja pandemiczna w roku 2023, wiemy natomiast, że festyn być musi, cotygodniowe wydarzenia dla dzieci i ich rodziców też, natomiast o wspaniałych seniorach będziemy pamiętać organizując koncerty a być może, jak będzie to możliwe, wspólny wyjazd.

Mieczysław Wachowiak Przewodniczący RO AZK