Zielony Poznań 2015

Podsumowanie osiedlowej cz궛ci konkursu „Zielony Poznań 2015”

foto rady

Tegoroczna 22 edycja konkursu, organizowanego przez Prezydenta Miasta Poznania, została juz zakończona. Na szczeblu naszego osiedla właściwie konkurs zakończył się już w połowie lipca, kiedy komisja konkursowa dokonała lustracji zgłoszonych obiektów. W miejskiej części konkursu brały udział najpiękniejsze zielone, a właściwie wielobarwne w letnim rozkwicie ogrody, balkony i zieleńce z całego miasta. Niestety z powodu stosunkowo niewielkiej liczby zgłoszeń do konkursu z terenu Antoninka, Zielińca i Kobylegopola, do etapu miejskiego mogliśmy zgłosić tylko 1 obiekt, a nie jak myśleliśmy wcześniej po 1 obiekcie z każdej kategorii. Pierwsze miejsce na etapie osiedlowym, w kategorii zieleńce (czyli zieleń ogólnodostępna), otrzymała Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z Kobylegopola. Ponieważ na wspaniały efekt zapracowało wielu społecznych pasjonatów ogrodnictwa oraz proboszcz ks. Dominik Kużaj, właśnie ten zieleniec zgłosiliśmy do etapu miejskiego. Do etapu osiedlowego w tej samej kategorii pani dyr. mgr Jolanta Pszczółkowska zgłosiła zieleniec okalający Szkołę Podstawową nr 55 im Jurija Gagarina. W okresie wiosennym i wczesnoletnim zachwycały tu m.in. piękne czosnki ozdobne. Niestety, w późniejszym etapie okresu wegetacji, rozpoczęły się prace budowlane, które uniemożliwiły dalszy rozwój nowych gatunków roślin i w efekcie obiekt ten otrzymał wyróżnienie, które ma zachęcić do ciekawszych nasadzeń i prac pielęgnacyjnych przy zieleni szkolnej w następnych latach. Może warto zachęcić dzieci i ich rodziców, wzorem parafialnego zespołu ogrodniczego, do zaprojektowania nowego szkolnego zieleńca i prac przy roślinach w następnych latach. Uchroni to zieleń przed dewastacją. Uczniowie nie będą niszczyć pracy, którą sami wykonali.

W kategorii „ogrody przydomowe” zachwyciły nas szczególnie obiekt z Zielińca – ogród p. Krystyny Koper-Laskowskiej (I nagroda), ogród przy Ośrodku „Monar” WCPB z ul. Borówki, a administrowanym przez p. Helenę Wąsiewicz (II nagroda) oraz ogród p. Anny Nowackiej z Zielińca i Elżbiety Kowalewskiej z Antoninka (dwie równorzędne III nagrody). Ogrody te, to efekt pracy samych właścicieli i ich nieograniczonej wyobraźni. Olbrzymie wrażenie robi wielkie urozmaicenie nasadzeń, kompozycje roślin oraz ich łączenie z kamieniami, drewnem, oczkami wodnymi i małymi wodospadami oraz sposób oświetlenia. Wszystko to na niewielkiej powierzchni, wygospodarowanej po zabudowie działek. Wyjątkiem jest „monarowski” ogród, który zajmuje dość sporą powierzchnię, a nasadzenia są nowe, jeszcze nierozrośnięte. Zakwalifikowałabym ten ogród do zieleńców. Jednak twórcy tego obiektu czują się widać w barakach „Monaru” jak w domu i prosili o zakwalifikowanie swojego ogrodu do kategorii „ogrody przydomowe”. Myślę, że gdy przecudne róże, kwitnące w tym ogrodzie rozrosną się i rozwiną różnokolorowe płatki, trzeba będzie utworzyć nową kategorię konkursową -„rosaria”. Tu ogrodnicy z „Monaru” nie maja żadnej konkurencji. W tegorocznej edycji konkursu „Zielony Poznań” w kategorii „ogrody przydomowe” przyznano też 3 wyróżnienia: dla p. Marii Kęsy z Zielińca (za różnorodność upraw), dla p. Ewy Grzeszczak z Zielińca (za postawienie w ogrodzie uli i opiekę nad zapylaczami naszych roślin) oraz dla p. Ireneusza Kamińskiego z Zielińca (za wkomponowanie w roślinność ogrodu własnoręcznie wykonanych, drewnianych rzeźb).

Trzecią kategorią zgłoszeń do konkursu „Zielony Poznań” były balkony, loggie i tarasy”. W tym przypadku najtrudniej było komisji konkursowej podjąć decyzję o zwycięzcach. Tak jak w poprzedniej kategorii dominował Zieliniec, tak w tej najwięcej zgłoszeń było z Kobylegopola. Zachwycały balkony z bloków przy Folwarcznej i Os. Przemysława (szkoda, że większość nie zgłoszona do konkursu). Wygrała jednak mieszkanka domu jednorodzinnego p. Barbara Grembowska, która zachwyciła jurorów swoim tarasem i pogodą ducha. Drugą równorzędną nagrodę otrzymali: p. Adam Szablan z os. Przemysława (którego należy również docenić za społeczną pracę przy nasadzeniach i pielęgnację roślin dookoła swojego bloku) oraz Beata i Roman Biskupscy z ul. Folwarcznej. Trzecią nagrodę otrzymali Alina i Krzysztof Sowińscy, również z tej ulicy. Na tych wszystkich balkonach podziwialiśmy nowatorskie podejście do kompozycji upraw, tzn. łączenie różnorakich typowych roślin balkonowych, z kwiatami polnymi, ziołami i mini uprawami owocowymi. Dodatkowym hobby większości z właścicieli nagrodzonych balkonów jest szczególne upodobanie do storczyków. Może warto pomyśleć o konkursie na kompozycje roślin w naszych mieszkalnych wnętrzach. W kategorii balkony przyznaliśmy też wyróżnienie dla p. Bożeny Nowak z Kobylegopola. Zachwyciła nas kaskada kwiatów surfinii, płynących z jej logii. Może w następnym roku, przy takiej „ręce do kwiatów”, wyróżniona właścicielka tego balkonu pomyśli o większym urozmaiceniu gatunków.

Rada Osiedla A-Z-K postanowiła przyznać wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu „Zielony Poznań” nagrody uznaniowe za swój wkład pracy w polepszenie wizerunku naszej małej ojczyzny, bo o to przecież w tym konkursie chodzi. W kategorii „ogrody przydomowe” otrzymają je: p. Adam Szablan, Mirosława Szczepaniak, Barbara Kwinecka-Dmitriew, Zenona Jusik oraz Edwin i Bronisława Janaszak, a w kategorii „balkony, loggie, tarasy”: Edyta Rassek, Milena Szafran, Daniela i Błażej Miller, Katarzyna Meinel i Wiesława Słomiak. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji będą zadowoleni z nagród zaproponowanych przez komisję konkursową. Wręczone zostaną one w terminie późniejszym, po zakończeniu procedury przetargowej i po uprzedniej informacji listownej i na stronie www. antoninek-zieliniec-kobylepole.pl i naszym fb. Suma wartości wszystkich nagród z funduszy, zatwierdzonych przez naszą RO, wynosi w tym roku 7.500 zł, więc było o co walczyć.

Praca wśród roślin i kwiatów łagodzi obyczaje. Wszyscy odwiedzeni przez nas uczestnicy konkursy są osobami otwartymi i pogodnymi. Przy okazji lustracji dowiadywaliśmy się też o problemach mieszkańców naszego osiedla, które przekazane zostały naszemu Zarządowi, a następnie odpowiednim służbom miejskim.

Do zobaczenia podczas wręczania nagród! Mam nadzieję, że podczas tego spotkania wymienimy jeszcze nasze doświadczenia i uwagi do następnych edycji Konkursu „Zielony Poznań”.

radna RO Antoninek-Zileiniec-Kobylepole- Hanna Grobelna

                                          oraz pozostali członkowie komisji konkursowej – Grzegorz Banasiak  ,   Roman Mikołajewicz

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 


MENU